بازار متشکل ارزی / آثار مثبت تشکیل بازار ارزی

بازار متشکل ارزی / آثار مثبت تشکیل بازار ارزی

  • تاریخ انتشار : دوشنبه 17 ژوئن 2019 07:25
  • تعداد نظرات کاربران دیدگاه‌ها برای بازار متشکل ارزی / آثار مثبت تشکیل بازار ارزی بسته هستند

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به دو اثر مثبت راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، گفت: تقاضای کاذب ارز کاهش خواهد یافت.

محمدرضا پورابراهیمی درباره تشکیل بازار متشکل ارزی، اظهار داشت: اگر بانک مرکزی بازار متشکل ارزی را به شکل جامع و کامل اجرایی کند، به نظر من دو اثر مثبت بر حوزه بازار ارز در کشور خواهد داشت.

وی افزود: اولین اثر این است که می‌تواند تقاضای کاذب و غیر واقعی در اقتصاد کشور برای واردات کالا را کاهش دهد که به طور حتم بر مدیریت بازار ارز تاثیر خوبی خواهد داشت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دومین تاثیر مستقیم تشکیل این بازار این است که طرف عرضه نیز افزایش می‌یابد و کمک می‌کند به اینکه مزیت‌های ارائه ارز برای صادرکنندگان غیر نفتی در کشور افزایش یابد و صادرکنندگان نیز مایل باشند براساس روش‌هایی که به صورت سابق انجام می‌دادند با رویکرد جدید در قالب بازار متشکل ارزی ارائه ارز کنند.

بازار متشکل ارزی به زبان ساده

به گفته پورابراهیمی، مفهوم ساده این موضوع این است که در بازاری که طرف تقاضا کاهش و عرضه افزایش می‌یابد قطعا قیمت تعادلی متناسب با شرایط به سمت نزولی سوق پیدا می‌کند و قیمت واقعی ارز در کشور کشف خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد که ما ضمن استقبال از اقدامات صورت گرفته برای سر و سامان دادن بازار ارز و حمایت از اقدامات بانک مرکزی و تشکیل بازار متشکل ارزی، تقاضای اجرای بازار به صورت جامع و کامل را داریم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: بنابراین طبق اقدامی که اخیرا بانک مرکزی انجام داده، مقرر شده بخشی از ارز صادراتی بتواند با اختیار صادرکنندگان به روش تحویل در بازار سنا تسویه شود.

پورابراهیمی درباره بازار غیرنقدی نیز، توضیح داد: اگر بتوانیم درباره حواله‌های ارزی نیز به همین روش عمل کنیم و به تدریج بازار نیما را حذف کنیم، به یک سامانه متشکل خواهیم رسید که عملیات مربوط به بازار ارز به صورت یکپارچه مدیریت خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد: تقاضا برای ارز باید مدیریت شود و نرخ ارز نیز بر اساس مکانیزمی خواهد بود که با یک رویکرد تعادلی خود را در اقتصاد کشور نشان دهد و هدف ما این است که تمامی این موارد در بازار متشکل ارزی خود را به نمایش گذارد.

ثبت دیدگاه

امکان ارسال نظر وجود ندارد