تاثیر خروج آمریکا از برجام بر روی بازار بورس ایران

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر روی بازار بورس ایران

  • تاریخ انتشار : یکشنبه 13 می 2018 15:28
  • تعداد نظرات کاربران 0 نظر

 

شاپور محمدی در حاشیه بازدید از سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: ابزارهایی که تاکنون در کمیته فقهی سازمان بورس نهایی شده و برای بازار سرمایه جدید است، شامل اوراق وکالت، اوراق منفعت و اوراق اجاره سهام می شود.

وی ادامه داد: در گذشته اوراق اجاره به بازار معرفی شده بود، اما اوراق اجاره سهام در بازار نداشتیم که این ابزار هم در سال جاری معرفی می شود.ضمن اینکه اوراق جعاله و انواع ابزارهای موجود در بازار مانند اوراق مشارکت یا اوراق مرابحه بهبود و توسعه پیدا خواهند کرد.

اثر خروج آمریکا از برجام و پیش بینی افزایش سود شرکت ها

این مقام مسئول درباره برنامه های سازمان بورس بعد از خروج آمریکا از برجام و نحوه مواجهه با ریسک های سیستماتیک، توضیح داد: خوشبختانه ظرفیت ها و توانایی های اقتصاد ایران به گونه ای است که ریسک های اخیر، تاثیر چندانی بر اقتصاد ندارد و در بلند مدت این تاثیر بر بازار سرمایه نیز بسیار اندک است.

محمدی با بیان اینکه صندوق تثبیت بازار سرمایه هم مطابق ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید، نقش حمایت از سرمایه گذاران خرد را دارد، تاکید کرد: بازار سرمایه از سرمایه های فعالان این بازار همچنان صیانت خواهد کرد. امسال سودآوری شرکت ها بهتر از سال های قبل است و امید می رود افراد بتوانند بر اساس تحلیل های علمی، سرمایه گذاری هایی داشته باشند که هم افق بلند مدت را دنبال کنند و هم تنوع را در پرتفوی خود لحاظ کرده باشند.

تحلیلی از وضعیت بازار

وی  در برابر این سوال که بازار سرمایه تا چه حد تحولات سیاسی اخیر را پیش خور کرده؟ پاسخ داد: بخشی از اصلاحات قیمتی در بازار که قبل از خروج آمریکا از برجام اتفاق افتاده به مسایل بین الملل و سیاسی مرتبط بوده و بخشی ناشی از این بوده که برخی سهم ها رشدهایی را تجربه کردند و وارد مرحله استراحت شدند. در این میان بازار با تحلیل منطقی همه عوامل را در کنار هم می بیند و صرفا به یک عامل سیاسی توجه نمی کند.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: این استدلال که بخشی از تغییرات از قبل اتفاق افتاده را هم نمی توان رد کرد اما معتقدیم ظرفیت های بلندمدت شرکت ها تعیین کننده مسیر بازار سرمایه است و اگر نوسان های کوتاه مدتی هم اتفاق می افتد، در بلند مدت اصلاح می شود .

محمدی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال هدایت بخشی از نقدینگی جامعه به سمت بورس در شرایط کنونی هم گفت: امسال تولید باید برای سرمایه گذاران پرجاذبه باشد و با توجه به اینکه نرخ های سود سپرده و نرخ ارز نیز منطقی شده اند، امید است با اصلاحات بانک مرکزی بازار ها به سمتی بروند که بازارهای پر ظرفیت مثل بازار سرمایه مورد توجه بیشتری قرار گیرد و با این اصلاحات، بازار سرمایه بخشی از نقدینگی را هم جذب کند