آغاز مرحله سوم طرح توسعه کانتینری بندر شهید رجایی همزمان با سفر رئیس جمهوری به هرمزگان

آغاز مرحله سوم طرح توسعه کانتینری بندر شهید رجایی همزمان با سفر رئیس جمهوری به هرمزگان

  • تاریخ انتشار : شنبه 24 فوریه 2018 19:43
  • تعداد نظرات کاربران 0 نظر

محمد راستاد عصر شنبه در حاشیه برگزاری مانور جستجو و نجات دریایی در آبهای ساحلی هرمزگان به خبرنگاران اظهار داشت: این مرحله از طرح توسعه کانتینری بندر شهید رجایی با سرمایه گذاری ۸ هزار میلیارد ریالی اجرا می شود.
وی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح ، خاطرنشان کرد: با اجرای مرحله سوم طرح توسعه کانتینری بندر شهید رجایی، ظرفیت کانتینری این بندر از۵میلیون و ۷۰۰ هزار تی ای یو کانتینر به هشت میلیون تی ای یو کانتینر افزایش می یابد.
راستاد تصریح کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده این طرح در مدت ۳ سال و با هدف پهلوگیری کشتی های کانتینربر جهان اجرا می شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور با اشاره به رشد ۱۶ درصدی عملیات کانتینری در بنادر کشور از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه، گفت: در این مدت ۳۰۰ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده است.
راستاد بر توسعه همکاری های دریایی و بندری با کشورهای مختلف جهان تاکید کرد و گفت: در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به هند راهکارهای توسعه همکاری های ۲ کشور در این زمینه در بندر چابهار ، آغاز شود.
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در سفر به قطر توسعه همکاری های دو کشور مورد توجه قرار گرفته و به زودی مدیر عامل بنادر قطر نیز برای توسعه مناسبات با ایران در این بخش به ایران سفر می کند.
راستاد در باره فعالیت پایانه مسافری بندر چابهار گفت: فعالیت شناور مسیر بندر چابهار به مسقط به علت نبود تقاضای مناسب در این مسیر متوقف شده است.
این مقام مسئول بیان داشت: سازمان بنادر و دریانوردی از فعالیت این پایانه مسافری حمایت می کند تا از این پایانه شناورهای مسافری بین کشورهای جنوب خلیج فارس تردد کنند.
براساس اعلام استانداری هرمزگان ، حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به همراه جمعی از اعضای هیات دولت در هفته جاری به استان هرمزگان سفر می کند.
دیدار با مردم شهرستان بندرلنگه، دیدار با نخبگان و فرهیختگان هرمزگان، بررسی مسایل و مشکلات این استان و حضور در نشست شورای اداری هرمزگان در بندرعباس از جمله برنامه های سفر رییس جمهوری به هرمزگان است.
بندر شهید رجایی دروازه طلایی اقتصاد ایران است که ۵۳ درصد صادرات و واردات، ۷۰ درصد ترانزیت و تخلیه و بارگیری حدود ۸۵ درصد کالاهای کانتینری درسطح کل بنادر کشور را پشتیبانی می کند.
بندر شهید رجایی با ۱۸ دستگاه گنتری کرین (جرثقیل غول پیکر) جهت تخلیه و بارگیری کانتینری و ۴۰ پست اسکله، بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران است.
عملیات کانتینری در حوزه بندری از شاخص هایی است که مدت های بسیاری بود خبری از رشد این عملیات در بزرگترین بندر تجاری ایران وجود نداشت.
با تلاش های دولت و به دنبال اجرای برجام و استقبال خطوط کشتیرانی برتر دنیا برای حضور در بندر شهید رجایی و افزایش تردد خطوط کشتیرانی لاینر به این بندر، عملیات کانتینری رشد قابل ملاحظه ای یافته که نشان از رشد اقتصادی در کشور دارد.
بندر شهید رجایی در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع است.