درآمد نفتی ایران روزی چقدر است؟

درآمد نفتی ایران روزی چقدر است؟

  • تاریخ انتشار : سه‌شنبه 13 فوریه 2018 08:24
  • تعداد نظرات کاربران 0 نظر

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی ایران میزان فروش نفت در نه ماهه سال جاری برابر با ۴۸ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان بوده است که هر چند نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی برابر با ۵۶٫۴ درصد را نشان می دهد اما از برآوردهای صورت گرفته در قالب بودجه سال جاری کمتر است .

میزان منابع پیش بینی شده حاصل از ارزش نفت خام در قالب قانون بودجه ۷۵ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان بوده است به این ترتیب میزان اعتبار محقق شده از این محل کمتر از پیش بینی ها بوده است.

منابع حاصل از نفت و فرآورده های نفتی برابر با ۶۳ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان بوده است در حالی که انتظار می رفت در این دوره زمانی ۸۶ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان درامد از این محل محقق شود.

به این ترتیب ایران در ۲۷۶ روزه حدفاصل ابتدای فروردین ماه سال جاری تا پایان آذرماه ، هر روز ۱۷۶ میلیارد و ۱۵۹ میلیون تومان نفت فروخته است . میزان فروش نفت و فرآورده های نفتی در این دوره زمانی سرجمع ۲۳۱ میلیارد و ۷۳۹ میلیون تومان در روز بوده است .

منابع حاصل از نفت و فراورده های نفتی در این دوره زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل ر شدی ۵۱٫۶ درصدی را نشان می دهد اما با این حال از پیش بینی مصوب عقب مانده است .

درآمد نفتی یکی از مهمترین منابع تامین درآمدهای ارزی کشور است.

در چهار سال گذشته اقتصاد ایران با افزایش قابل توجه صادرات نفت روبرو شده است . میزان تولید نفت در حدود ۳ میلیون ۸۶۷ هزار بشکه در روز است . این آما بر مبنای آخرین اعلام بانک مرکزی است که محدوده نیمه اول سال را در بر می گیرد.